Zarobte na Vašej hypotéke !

Autor: Patrik Farula | 12.3.2015 o 20:38 | Karma článku: 6,15 | Prečítané:  2966x

Žijeme v dobe nízkych úrokových sadzieb, ktoré sme na Slovensku doteraz ešte nemali. Ja sám si pamätám doby, keď bol úrok 3,5% super úrok a tí, čo si vtedy brali hypotéky, si takýto „skvelý“ úrok fixovali aj na dlhšie obdobie. A čo dnes? Získať úrok okolo 2% nie je až taký problém. A čo by ste povedali na to, keby ste na Vašej novej hypotéke práve vďaka nízkym úrokom zarobili? Poviete si, na úvere zarobiť? Čo je to za nezmysel? No tak sa teda poďme na to spoločne pozrieť :)

Rozpoviem Vám jeden krátky príbeh. Jano Zodpovedný sa raz stretne s Ferom Gramotným na skvelej večeri a spoločne vedú debatu, ako čo najlepšie vyriešiť otázku bývania.

Chcú obaja kúpiť byt v hodnote 50 000 EUR a majú nasporených 20 000 EUR. Jano Zodpovedný hovorí: Ja si zoberiem hypotéku len na 30 000 EUR, aby som toľko nemusel splácať. Veď načo sa toľko zadlžovať !

Fero Gramotný má na danú situáciu iný návrh: Ja si zoberiem hypotéku na 40 000 EUR a tých 10 000 EUR zainvestujem cez podielové fondy, kde môžem v horizonte 30-tich rokov očakávať priemerné zhodnotenie 6% ročne. Naviac, mám aj rezervu, keby sa náhodou niečo stalo.

Obom sa podarí si vybaviť úrok 2,1% ročne, pričom Jano Zodpovedný spláca mesačne 112 EUR, Fero Gramotný  150 EUR.  Aby boli na tom z pohľadu mesačných výdavkov rovnako, Jano Zodpovedný  bude rozdiel medzi 150 EUR a 112 EUR, čo je 38 EUR, investovať s priemerným zhodnotením 6% ročne.

Po 30-tich rokoch sa opäť stretnú, aby teda porovnali, kto je na tom lepšie:

Jano Zodpovedný si nasporil 37 600 EUR. Fero Gramotný tým, že si odložil 10 000 EUR, získal po 30-tich rokoch 60 200 EUR. Rozdiel je 22 600 EUR.

Aké je z tohto príkladu ponaučenie?

Ak si podnikatelia berú úver na svoje podnikanie, predpokladajú, že zisk z ich biznisu bude vyšší ako je úrok z úveru. Prečo sa podobne nechovajú aj bežní ľudia?  Prečo v čase, keď sú nízke úroky, si nejakú časť peňazí na moje nové bývanie neodložím a zoberiem síce vyšší úver, ale v konečnom dôsledku na tom zarobím ! Verím, že padne otázka: Kde zoberiem zhodnotenie 6% ročne? Poviem len jedno. Investovaním cez podielové fondy to dosiahnuteľné je. Ale o tom v inom článku :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Škandál Kolíková? Niekomu asi preskočilo

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.


Už ste čítali?