Prečo je výhodnejšie si nasporiť a nie si požičať ?

Autor: Patrik Farula | 4.11.2013 o 22:00 | (upravené 4.11.2013 o 22:11) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  487x

Pekný večer, milí čitatelia. V prvej časti môjho seriálu o pôžičkách sa dozviete, prečo je rozumnejšie, keď budeme sporiť a nie si len požičiavať. Na jednoduchých príkladoch si ukážeme výhodnosť toho, ak si budeme vedieť naplánovať kúpu toho čo chceme a koľko zaplatíme za to, že to budeme chcieť ihneď. Tak poďme na to.

Blíži sa čas Vianoc a pomaly si začíname robiť starosti s tým, ako a kde nakúpiť darčeky. A tak často krát, aby sme urobili niekomu radosť, si na darčeky požičiame. Veď načo by sme kupovali somariny, keď za viac (väčšinou cudzích) peňazí môžeme mať aj viac muziky aj viac radosti v očiach obdarovaného. Navyše, odvšadiaľ sa na nás valia reklamy, ktoré nás priam lákajú na výhodné ponuky na „skvelé" úvery za nízke úroky. A tak často krát podľahneme emóciám a zlákame sa výhodnou pôžičkou, ktorá však veľakrát výhodná nie je. Ale vzhľadom na to, že finančné inštitúcie a kadejaké pôžičkové firmy si veľmi dobre uvedomujú, že moc financiám nerozumieme resp. naša finančná gramotnosť je na nízkej úrovni tak to radi vyžijú vo svoj prospech.

Tak oplatí sa si požičať alebo nie?

V mnohých knihách sa dozvieme, že spotrebné úvery sú nezmysel. Jednoducho ich nepotrebujeme. Ale prečo sú také obľúbené? Sú na to 2 dôvody:

1. Nevieme plánovať svoj finančný rozpočet. Žijeme z výplaty do výplaty, kupujeme si nepotrebné veci, často vo „výhodných" výpredajoch. A teda spokojne míňame a keď nám príde pred výplatou neočakávaný výdavok, s ktorým si nevieme poradiť, požičiame si.

2. Reklamy nás priam nalákajú si kúpiť to alebo ono, lebo potom budeme „IN" alebo sa budeme cítiť lepšie, príjemnejšie atď...a teda my jednoducho podľahneme. Emócie sú silnejšie ako naše racionálne myslenie. A prečo by sme mali čakať s kúpou veci, keď si môžeme výhodne požičať a mať to hneď ?

Poďme si uviesť jeden konkrétny príklad....

Chceme si kúpiť vysnívaný televízor povedzme za 1200 EUR. Zoberieme si pre jednoduchosť úver na 1 rok a aby to bolo zaujímavé, oslovíme našu banku. Ponúknu nám úrok 13% ročne (ide len o príklad, dnes sa úroky na spotrebných úveroch pohybujú od 12 do 18 % ročne, ale sú aj rôzne akcie, ktoré ale často sú akciami len „na oko")

Aká bude splátka? 107,20 EUR.

A čo keby sme sporili? Tak za 12 mesiacov si odložíme to, čo by sme splácali, t.j. 107,20 EUR. Za 12 mesiacov máme nasporených 1286 EUR. Takže za to, že sme nechceli počkať rok na novú telku, si priplatíme 86 EUR. Málo? Ok, skúsme iný príklad...

Povedzme že si chceme kúpiť jazdené auto za 5000 EUR. Chceme ho hneď, tak si požičiame z banky. Úver bude na 3 roky a podarí sa nám ho vybaviť za tých istých 13 % ročne.

Splátka bude 168,5 EUR. Keby sme rovnako ako si požičiame, odložili, nasporíme 6066 EUR, ak by sme sporili s úrokom 2% ročne, nasporíme 6266 EUR. A to je teda už vyšší rozdiel. Za 1266 EUR by sme nemali len to auto ale mohli by sme s ním ísť aj na dovolenku. A za tie peniaze by sme mohli zobrať aj svoju partnerku prípadne aj deti.

Aký je teda záver?

Je samozrejme na nás, či si dokážeme to čo chceme kúpiť aj naplánovať a vieme vydržať, alebo to chceme ihneď. Ale potom musíme počítať s tým, že si to aj zaplatíme. Jednoducho, príplatok za rýchlosť.

Takže sme na konci prvej časti. Už o týždeň sa dozviete o tom, čo je to RPMN, ako si ľahko vypočítať aký skutočný úrok bude mať Vaša nová pôžička, aby ste si vedeli porovnať, ako si „výhodne" požičať a nenaletieť reklamám a výhodným ponukám a tak sa nedostať do dlhovej pasce. Prajem krásny týždeň !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Heger neprehovorí teraz, už môže mlčať

Bolo to prvé odvolávanie člena vlády, pri ktorom o stanovisku kabinetu neinformoval prítomný premiér.


Už ste čítali?