Vymáha od Vás poisťovňa peniaze? Bráňte sa !

Autor: Patrik Farula | 17.10.2013 o 20:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  444x

Možno sa Vám to niekedy stalo: prestali ste platiť poistné, poisťovňa Vám zrušila zmluvu a zároveň od Vás chcela zaplatiť poistné do konca platnosti zmluvy. A tak ste to bez váhania zaplatili, aby ste sa vyhli zbytočným problémom. Urobili ste správne rozhodnutie?

Každý si chránime svoje peniaze. Ako my tak aj poisťovne. A teda, čo nám právom patrí, tak k tomu sa snažíme aj normálnou cestou dostať. A tak to je aj v prípade poistenia. Založíme si poistku a jedného dňa sa rozhodneme, že ju platiť nebudeme. Veď poisťovňa ju zruší sama. No chyba. Nezruší. Teda určite nie hneď. Budem sa v najbližších riadkoch venovať poistkám životného poistenia.

Načo slúži poistenie?

Poistenie je služba. A teda za to, že nás niekto kryje v prípade smrti, úrazu, choroby atď. platíme v podobe poistného. A teda je jasné, že v prípade toho, že prestaneme platiť, poistka naďalej trvá, príde 1., 2. Upomienka, výzva a až po nej poisťovňa zruší zmluvu. To ale môže trvať aj 6 mesiacov. My neplatíme, sme stále poistený,  teda v prípade toho, že by sa nám povedzme posledný deň pred tým, ako nám poisťovňa zruší zmluvu niečo stane, máme nárok na poistné plnenie. A teda z toho je logické, že v prípade, že neplatíme a poisťovňa nás stále kryje, má v prípade zrušenia zmluvy zo strany poisťovne nárok na doplatenie poistného do konca poistenia tak, ako je to dané Občianskym zákonníkom.

Sporenie v poistke?

Je ale veľa ľudí, ktorí si v poistke sporia a sú aj poistení. A je aj mnoho tých, ktorí si v poistke len sporia a nie sú vôbec poistení : teda ak nemyslíme to, že v prípade smrti poisťovňa pošle peniaze niekomu, koho určíme ako zákonného zástupcu. A povedzme aj v tomto prípade, prestaneme platiť, a teda jedného dňa nám poisťovňa zruší zmluvu a chce od nás zaplatiť dlh do konca poistenia.

V čom je ale rozdiel voči prvému prípadu? No v tom, že my sme neplatili, poisťovňa ale neinvestovala peniaze resp. nesporila ich za daný úrok. A čo sa teda stane s peniazmi, ktoré od nás vymáha ako dlh do konca platnosti zmluvy ? Uvažujte sami ! V prvom prípade sme si platili za to, že nás poisťovňa „kryje" a teda aj keď neplatíme, sme poistení. A je teda logické, že chce po ukončení zmluvy poisťovňa peniaze za to, že sme boli poistení. Ale ak sme iba sporili? Nezaplatili sme a teda poisťovňa za nás neposlala peniaze napr. do fondov podľa stratégie, ktorú sme mali nastavenú. Ale prečo potom od nás vymáha peniaze za sporiacu časť? Veď o to budeme mať menej nasporené, resp. dostaneme menej od poisťovne v prípade zrušenia zmluvy. A to isté platí aj v prípadoch, ak platíme poistku, kde aj sporíme, aj sme poistení. Jasné, doplatím v prípade zrušenia za to, čo mi poisťovňa poskytla a to bola poistná ochrana, ale nie za to, že musím zaplatiť peniaze, lebo platí zákon, lebo som chcel aj sporiť a nesporil som a poisťovňa za mňa tiež nie.

Aký je teda záver?

Mne to teda fér nepríde. A už vôbec nie vtedy, ak sa poisťovňa bráni platným Občianskym zákonníkom. Vymáha tak v mnohých prípadoch peniaze, ktoré jej v princípe nepatria. Teda jedine podľa znenia Občianskeho zákonníka. Ale ten zrejme nemyslel na to, že môže niekto (veľmi nevýhodne) sporiť aj cez poistku. Ale to je už iná téma.

Poistenie je super služba, ale využívajme ju skutočne len na to, na čo bola pôvodne určená : na poistenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Škandál Kolíková? Niekomu asi preskočilo

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.


Už ste čítali?