Sporíte si na dôchodok v investičnom životnom poistení? Ušetrite!

Autor: Patrik Farula | 3.9.2013 o 21:54 | (upravené 4.9.2013 o 0:38) Karma článku: 3,49 | Prečítané:  370x

V médiách sa často píše o tom, že na dôchodok štát mať nebude a teda si treba šetriť, aby sme neostali v chudobe. Ale ako? Tak sa na to v krátkosti pozrime...

Častokrát som sa na verejnosti ale aj medzi poradcami stretol so súbojom medzi dvoma možnosťami, ako si nasporiť na dôchodok: investičné životné poistenie (IŽP) a priama investícia. IŽP funguje jednoducho. Pošlete peniaze (v mojom modelovom prípade je to suma 50 EUR), poisťovňa si z nich odkrojí na poplatkoch a zvyšok zainvestuje. Ale prečo to neurobiť napriamo a obísť poisťovňu? No..odpoveď je jasná a to je odmena „poradcu" alebo „dílera" resp. predám to, kde zarobím viac. Častokrát som sa stretol s názorom, že IŽP je super, resp. sa oplatí v prípade, že ak ostane klient invalidný, tak poisťovňa za neho bude platiť poistné, resp. za neho nasporí na dôchodok. A teda to považovali za super výhodu. No ono to až taká výhoda nie je, resp. je to riadny nezmysel.

V modelovom prípade som si spočítal, ako by to teda v praxi vyzeralo. Porovnal som IŽP (nemenovanej poisťovne) , kde mesačne platím 50 EUR pri dobe sporenia 20, 25, 30 rokov, kde si poistím oslobodenie od platenia v prípade invalidity a priamu investíciu, kde si poistenie dojednám v rámci samostatného rizikového poistenia (nejde ale dojednať samostatné poistenie mesačného alebo ročného inv. dôchodku, ale predpokladám, že si každý z nás vážime svoj príjem a chceme ho chrániť a teda si poistenie dojednáme). Pri samostatnom poistení som uvažoval s ročnou rentou v prípade invalidity vo výške 600 EUR, čo je vlastne suma, ktorú by mi zaplatila poisťovňa, keby som bol invalidný a teda by som tieto peniaze sám zainvestoval  na dôchodok. Ďalej som uvažoval s priemerným zhodnotením 6% ročne v oboch prípadoch. Výsledky som zaznamenal v tabuľke:

Čo je zaujímavé? Tak sú to 2 fakty: prvý je jednoznačne ten, že sporenie cez poisťovňu i napriek oslobodeniu od platenia je finančne značne nevýhodné. Ak by sme uvažovali o zhodnotení  7% ročne, boli by rozdiely ešte výraznejšie. Nehovoriac o tom, že ak by som chcel prestať investovať, budem riskovať v prípade sporenia cez poisťovňu zrušenie zmluvy. Druhý fakt je ten, že platba za oslobodenie v prípade IŽP je vyššia ako v prípade samostatného poistenia v rizikovom poistení. Jedinou nevýhodou priamej investície je možnosť dedenia, resp. nemôžeme zvoliť oprávnenú osobu v prípade smrti. Ale skutočne chceme radšej myslieť na to, čo bude s našimi investíciami na dôchodok v prípade smrti (na to je ale klasické poistenie), alebo chceme mať dôstojný dôchodok? Rozhodnutie nech si urobí každý sám !

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Škandál Kolíková? Niekomu asi preskočilo

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.


Už ste čítali?