Nasporené peniaze a výška hypotéky – ako sa správne rozhodnúť?

Autor: Patrik Farula | 26.8.2013 o 21:24 | Karma článku: 1,95 | Prečítané:  309x

Možno patríte medzi tých, ktorí majú nasporené peniaze a  rozhodujú sa aký vysokú úver si zobrať. Samozrejme, aby sme zbytočne neplatili veľa a hlavne, úver zbytočne nepreplatili. Ako sa teda rozhodnúť?

V mojej viac ako 12-ročnej podnikateľskej praxi som sa často stretával s tým, že načo brať úver, keď mám nasporené peniaze, resp. ak beriem úver, zoberiem ho na výšku menšiu o moje úspory.

Dovolím si k tejto téme malý príspevok, reprezentuje čisto môj názor a vo väčšine prípadov aj moji klienti išli cestou, ktorú budem opisovať.

Zoberme si Janka a Marienku a Filmárika a Filmušku. Obe rodinky chcú úver na 30 rokov na kúpu bytu v hodnote 60 000 EUR pričom obe dvojice majú nasporené 20 000 EUR. Janko a Marienka uvažujú, že si zoberú úver len na 40 000 EUR ale Filmárik a Filmuška si odložia peniaze, lebo ich vedia efektívne zhodnotiť a hlavne myslia do budúcnosti: plánujú si založiť rodinu, príchodom dieťaťa príde rodinka o jeden príjem a Filmárik má neistú prácu, a teda by sa mohlo stať, že by jedného dňa o ňu prišiel. Ktorá teda z týchto dvojíc bude „bohatšia" po 30-tich rokoch?

Poďme sa na to pozrieť...

Janko a Marienka si zoberú úver na 40 000 EUR, pri úroku 3,5% bude ich splátka približne 180 EUR. Filmárik a Filmuška si zoberú úver na celú sumu 60 000 EUR, pričom sa im podarí vybaviť si tú istú úrokovú sadzbu, lebo majú kvalitného finančného konzultanta. Ich splátka však bude vyššia : 269 EUR.

Aby na tom ale obe rodiny boli výdavkovo mesačne rovnako, Janko a Marienka si môžu vďaka nižšej splátke voči Filmárikovi a Filmuške odložiť 90 EUR. A teda budú na tom finančne čo sa týka výdavkov rovnako.

Filmárik a Filmuška zároveň ušetrených 20 000 EUR investujú vďaka svojmu konzultantovi s priemerným dlhodobým výnosom 5% p.a. (nebudem tu rozoberať, či je to isté alebo nie, jednoducho povedané, za 30 rokov je takýto výnos pri riadení investície bezproblémov dosiahnuteľný - predpokladané výnosy na medzinárodných trhoch sú v tak dlhom horizonte  výrazne vyššie).

Aký bude stav po 30-tich rokoch?

Obe rodinky budú mať úvery splatené a mať byt v rovnakej hodnote. Janko a Marienka však budú mať z 90 EUR pravidelne investovaných na dobu 30 rokov pri ročnom výnose 5% celkovo 74 700 EUR. A čo Filmárik a Filmuška? Hmm..budú bohatší...celkovo budú mať nasporených 89 300 EUR. Rozdiel je teda  14 600 EUR. A teda Filmárik a Filmuška si môžu vďaka svojmu finančnému konzultantovi kúpiť nové auto J  V prípade, že by sme uvažovali s výnosom na horizonte 30 rokov 6% ročne, bol by rozdiel výraznejší: 30 200 EUR, a to je už na riadne auto, prípadne jedno pre Filmárika a druhé pre Filmušku:)

Ešte pre zaujímavosť, ako by vyzerala situácia v 15-tom roku splácania (úrok z investícií je 5% ročne):

Janko a Marienka by dlžili 25 100 EUR, nasporené by mali 24 000 EUR, teda keby si doložili cca 1000 EUR, mohli by sa zbaviť hypotéky a čo Filmárik a Filmuška? Dlh by bol 37 800 EUR, nasporené by mali 42 300 EUR, a teda v pohode sa môžu úveru zbaviť a navyše, im ostane 4500 EUR. Takže je to opäť výhodnejšie.

V prípade 6% zhodnotenia, by Janko a Marienka úver splatili a ostalo by im ešte približne 1000 EUR, Filmárik a Filmuška by mali po vyplatení po 15-tich rokoch ešte zostatok 11 300 EUR. Znova by už v polovici splácania mali na nové auto:)

Samozrejme, netreba odhliadnuť fakt, že Filmárik a Filmuška majú väčšiu istotu v prípade problémov v ich finančnom rozpočte, lebo majú väčšie nasporené peniaze.

Existuje však veľa variant, možností. Všetko sa dá prepočítať práve podľa Vašich požiadaviek. Stačí napísať. Prajem príjemný zvyšok týždňa a ľahké rozhodovanie !

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?